Nyheder Nyheder

Bestyrelsens beretning for 2017

Læs bestyrelsens beretning for 2017 som fremlagt på generalforsamlingen torsdag den 18. januar 2018 i referatarkivet. Husk at du skal være logget på med dit login til hjemmesiden for at kunne læse den.

 

Referat af bestyrelsesmøde 15. januar 2018

Referat af bestyrelsesmødet mandag den 15. januar kan læses her. Husk at du skal være logget på med dit login til hjemmesiden for at kunne læse referatet.

 

Generalforsamling 2018 - dagsorden og forslag

Generalforsamling i Ballerup Orienteringsklub

Torsdag d. 18. januar 2018 kl. 19.00 i klubhuset Egedal

Der vil, som tidligere år, være et let traktement undervejs.

Dagsorden:

1. Valg af dirigent og referent

2. Bestyrelsens beretning for det forløbne år

3. Forelæggelse af regnskab for det forløbne år til godkendelse

4. Fastsættelse af kontingent

5. Forelæggelse af bestyrelsens budgetforslag for det kommende år

6. Behandling af indkomne forslag

7. Valg til bestyrelse og udvalg

  1. Formand: Lars Hanghøj Petersen, ikke på valg
  2. Kasserer: Jørgen Skaarup, villig til genvalg
  3. Sekretær: Jimmy Hoen, villig til genvalg
  4. 2 bestyrelsesmedlemmer:
  5. Helle M. Frederiksen, villig til genvalg
  6. Gregers Jørgensen, villig til genvalg
  7. 2 bestyrelsessuppleanter:
  8. Annette Bonde og Mette Hvene Rasmussen, villige til genvalg
  9. 2 revisorer og 1 revisorsuppleant:
  10. Niels Aabye og Vivi Stallknecht samt Jesper Tågholt, Niels og Jesper er villige til genvalg, Vivi stiller ikke op igen

Formænd for klubbens udvalg:

  1. Ungdom: Jimmy Hoen
  2. Træning: Poul Breiy
  3. Rekruttering: Annette Bonde
  4. Hjemmeside: Flemming Mæng
  5. Klubblad: Diana Cederberg
  6. Sociale medier: Diana Cederberg
  7. Klubhus: Govert Heede
  8. Klubtøj: Govert Heede
  9. Korttegning: Per Christoffersen
  10. Løbstilmelding: Per Christoffersen
  11. Materiel: Govert Heede
  12. PR: Flemming Vejen
  13. SI-udstyr: Niels Aabye
  14. Skoven: Per Christoffersen
  15. Uddannelse: Poul Breiy
  16. Ad hoc-opgaver: Gunnar Tamberg

 8. Eventuelt

Vedr. pkt. 2 - den skriftlige beretning kan læses her på hjemmesiden fra tirsdag d. 16.1.

Vedr. pkt. 6 - der er indkommet 2 forslag til behandling: 

Forslag 1: Tirsdagstræninger

Poul ønsker at stoppe som træner for tirsdagstræningerne. Derfor vil vi foreslå en ændret struktur på tirsdagstræningerne for forhåbentligt at få flere medlemmer til at deltage. Vi vil foreslå at træningerne planlægges af en gruppe af frivillige medlemmer (6-8 stk), således at hvert medlem kun skal stå for træningen hvor 6.-8. uge. Vi har spurgt et udvalg af medlemmer og vil kunne stille med det nødvendige antal, men andre er altid velkomne til at melde sig til gruppen.

Vi vil satse på træninger, hvor vi bruger hinanden, så der vil blive momenter af intervaller, konkurrencer osv.

Desuden vil vi foreslå at vi starter tidligere kl. 17:00, så vi kan komme direkte fra arbejde og så spise kl. 19:00. Derved kan tirsdagstræningerne slutte tidligere, så der stadig er lidt aften tilbage.

 Med venlig hilsen

Gitte og Charlotte Grauert

 

Forslag 2: Forslag vedr. ændring af eksisterende klub fest.

Vores årligt tilbagevende og hyggelige klub fest, bliver desværre efterhånden kun tilgodeset af en mindre del af klubben.

En klub fest bør have stor deltagelse fra alle aldersklasser, og fremstå som en vigtig begivenhed i klubben.

Forslag til ændringer kunne være:

Holdes slut august eks. 1/9-2018 (det er sommer). Arrangementet varer en hel eller halv dag.

Løb, opgaver, mad mm. Er et fælles projekt eks. Sammenskudsgilde, bage konkurrence, gril og bål.

Økonomi og plads. De penge der er brugt på mad og hus, kunne bruges på at få opsat et fest-telt.

En aktiv og glad sommer klub fest, med tilbud til alle aldre.

Jeg vil gerne deltage i et evt. kommende festudvalg, der er jo valgt et, måske der skulle et par unge eller forældre i udvalget.

Mvh. Alex Ottesen

Generalforsamling

Vinter OL 2 afd Resultater

Her  er  resultaterne  efter  2  afdeling  

 

Stæktider  på Winsplit "http://obasen.orientering.se/winsplits/online/dk/show_event.asp?id=53214"

Samlet  resultater  efter  2  afdeling 

Fornavn Efternavn Klub Klasse PointSum Tællende TopPointSum TopTællende tid 1. afd (14.01.2018) point 1. afd (14.01.2018) tid 2. afd (14.01.2018) point 2. afd (14.01.2018)
Thomas Collin Anden/Ingenklub 3 LET 100 1 100 1 00:42:57 (1) 100    
Mette Riegels Ballerup OK 3 LET 100 2 100 2     00:20:22 (1) 100
Ida Svane Strange Anden/Ingenklub 3 LET 99 1 99 1 00:43:02 (2) 99    
Tore Emil Maarup Allerød OK 3 LET 94 1 94 1 00:48:11 (3) 94    
Alma Olivia Hørring Riegels Ballerup OK 3 LET 91 1 91 1 00:51:01 (4) 91    
Karsten Hørring Riegels Ballerup OK 3 LET 91 1 91 1 00:51:02 (5) 91    
Rune Cederberg Ballerup OK 3 LET 88 2 88 2     00:32:58 (2) 88
Jeanette Foley Ballerup OK 3 LET 85 2 85 2     00:35:58 (3) 85
Annette Petersen Ballerup OK 3 LET 65 1 65 1 01:17:58 (6) 65    
                       
                       
Signe Vejgaard Andersen Ballerup OK 5 MS 172 1 2 100 2 01:10:35 (6) 72 00:29:56 (1) 100
Vilhelm Hørring Riegels Ballerup OK 5 MS 141 1 2 87 2 01:28:35 (9) 54 00:42:06 (4) 87
Inge Krogh Kristoffersen Ballerup OK 5 MS 125 1 2 73 2 01:30:04 (10) 52 00:56:12 (5) 73
Johannes Marager Allerød OK 5 MS 100 1 100 1 00:42:49 (1) 100    
Annette Bonde Ballerup OK 5 MS 99 2 99 2     00:30:06 (2) 99
Bjarke Sucksdorff Allerød OK 5 MS 96 1 96 1 00:46:14 (2) 96    
Lea Eschen Skytthe Farum OK 5 MS 95 2 95 2     00:34:50 (3) 95
Mads Christian Maarup Allerød OK 5 MS 80 1 80 1 01:02:20 (3) 80    
Trine Hershøj Ballerup OK 5 MS 79 1 79 1 01:03:03 (4) 79    
Per Lybek Schaltz Ballerup OK 5 MS 73 1 73 1 01:09:16 (5) 73    
Henrik Waltenburg Kildeholm OK 5 MS 72 2 72 2     00:57:32 (6) 72
Kasper Eschen Skytthe Farum OK 5 MS 71 2 71 2     00:58:38 (7) 71
Michelle Bindslev Andersen Ballerup OK 5 MS 70 1 70 1 01:12:33 (7) 70    
Marianne Gundel Ballerup OK 5 MS 65 1 65 1 01:17:19 (8) 65    
Lone Andresen De Hårdes Klub 5 MS 54 2 54 2     01:15:53 (8) 54
                       
                       
Bruno Stub Anden/Ingenklub 4 SV 199 1 2 100 1 00:32:16 (1) 100 00:22:26 (2) 99
Diana Cederberg Ballerup OK 4 SV 197 1 2 100 2 00:35:09 (2) 97 00:21:19 (1) 100
Per Christoffersen Ballerup OK 4 SV 182 1 2 93 2 00:43:32 (10) 89 00:28:21 (5) 93
Ronald Clausen Anden/Ingenklub 4 SV 177 1 2 90 2 00:45:09 (12) 87 00:31:46 (9) 90
Niels Aabye Ballerup OK 4 SV 176 1 2 91 2 00:47:57 (17) 85 00:30:37 (7) 91
Ellen Kühn Jensen Ballerup OK 4 SV 171 1 2 89 2 00:50:51 (19) 82 00:32:40 (11) 89
Gitte Grauert Ballerup OK 4 SV 167 1 2 88 2 00:53:16 (20) 79 00:33:11 (13) 88
Karin Lomholt Finnemann Farum OK 4 SV 167 1 2 89 2 00:54:52 (22) 78 00:32:34 (10) 89
Annelise Hansen Anden/Ingenklub 4 SV 151 1 2 84 2 01:05:05 (29) 67 00:37:45 (18) 84
Liselotte Andersen Ballerup OK 4 SV 140 1 2 73 2 01:05:36 (30) 67 00:48:27 (25) 73
Gunnar Tamberg Ballerup OK 4 SV 139 1 2 70 1 01:02:40 (27) 70 00:52:18 (28) 69
Bent Mortensen OK73 4 SV 139 1 2 70 2 01:03:37 (28) 69 00:51:54 (27) 70
Finn Hultengren Ballerup OK 4 SV 134 1 2 72 2 01:10:04 (31) 62 00:49:17 (26) 72
Peter Kaster Ballerup OK 4 SV 127 1 2 75 2 01:20:20 (34) 52 00:46:53 (23) 75
Jacob Sucksdorff OK 73 4 SV 98 2 98 2     00:23:12 (3) 98
Flemming Vejen Ballerup OK 4 SV 97 2 97 2     00:24:16 (4) 97
Annette Bonde Ballerup OK 4 SV 95 1 95 1 00:37:14 (3) 95    
Karoline Saxtorph Schulz Ballerup OK 4 SV 94 1 94 1 00:38:17 (4) 94    
Lise Jonasen Allerød OK 4 SV 94 1 94 1 00:38:26 (5) 94    
Naja Dan Møller Allerød OK 4 SV 94 1 94 1 00:38:31 (6) 94    
Birgitte Birck Frederiksen Allerød OK 4 SV 92 2 92 2     00:29:30 (6) 92
Jacob Sucksdorff OK73 4 SV 91 1 91 1 00:41:15 (7) 91    
Michael Hjorth Ballerup OK 4 SV 91 1 91 1 00:41:42 (8) 91    
Laura Saxtorph Schulz Ballerup OK 4 SV 90 1 90 1 00:42:44 (9) 90    
Birger Andersen Ballerup OK 4 SV 89 2 89 2     00:32:54 (12) 89
John Hørlyk Farum OK 4 SV 88 1 88 1 00:44:08 (11) 88    
Jan Kristoffersen Ballerup OK 4 SV 88 2 88 2     00:33:39 (14) 88
Karl Aage Hald Anden/Ingenklub 4 SV 88 2 88 2     00:33:41 (15) 88
Cecilie Spendrup Petersen Ballerup OK 4 SV 86 1 86 1 00:46:57 (13) 86    
Gunnar Jørgenen OK73 4 SV 86 1 86 1 00:46:57 (13) 86    
Jan Steen Jensen Ballerup OK 4 SV 85 1 85 1 00:47:20 (15) 85    
Maira Iben Sell-Petersen Allerød OK 4 SV 85 1 85 1 00:47:43 (16) 85    
Lisbeth Jensen Ballerup OK 4 SV 85 2 85 2     00:36:23 (16) 85
Svend Erik Jensen Ballerup OK 4 SV 85 2 85 2     00:36:50 (17) 85
Jan Kristofffersen Ballerup OK 4 SV 83 1 83 1 00:49:15 (18) 83    
Janni Helweg Ballerup OK 4 SV 82 2 82 2     00:39:01 (19) 82
Gunnar Lorenzen Allerød OK 4 SV 81 2 81 2     00:40:49 (20) 81
Marek Mir-Mackiewen Kolding OK 4 SV 78 1 78 1 00:54:27 (21) 78    
Lise Kolte Anden/Ingenklub 4 SV 78 2 78 2     00:43:27 (21) 78
Mette Hørlyk Friis Farum OK 4 SV 77 1 77 1 00:55:18 (23) 77    
Kristina Nordenhof Larsen Kildeholm OK 4 SV 77 1 77 1 00:55:45 (24) 77    
Kristen Bonnen Ballerup OK 4 SV 76 1 76 1 00:56:16 (25) 76    
Birte Langkilde Ballerup OK 4 SV 76 2 76 2     00:45:10 (22) 76
Karen Nielsen Ballerup OK 4 SV 74 2 74 2     00:47:38 (24) 74
Govert Heede Ballerup OK 4 SV 73 1 73 1 00:59:57 (26) 73    
Susan Tamberg Ballerup OK 4 SV 61 2 61 2     01:00:27 (29) 61
Anne Hultengren Ballerup OK 4 SV 58 2 58 2 02:17:36 (36) 0 01:03:30 (30) 58
Hanne Frost Ballerup OK 4 SV 57 1 57 1 01:15:33 (32) 57    
Kirsten Truelsen Ballerup OK 4 SV 54 1 54 1 01:18:44 (33) 54    
Mette Hvene Rasmussen Ballerup OK 4 SV 47 1 47 1 01:25:17 (35) 47    
                       
                       
                       
Anders Vejgaard Ballerup OK 6 SV 196 1 2 100 2 00:44:04 (5) 96 00:23:11 (1) 100
Claus Cederberg Ballerup OK 6 SV 196 1 2 100 2 00:44:14 (6) 96 00:23:23 (3) 100
Jørgen Skaarup Ballerup OK 6 SV 185 1 2 95 2 00:50:13 (11) 90 00:28:08 (6) 95
Valdemar Marager Allerød OK 6 SV 181 1 2 93 2 00:52:39 (13) 88 00:30:38 (8) 93
Ole Meldgaard Ballerup OK 6 SV 179 1 2 93 2 00:54:36 (19) 86 00:30:45 (9) 93
Jimmy Hoen Ballerup OK 6 SV 164 1 2 88 2 01:04:28 (26) 76 00:35:03 (10) 88
Lasse Lybek Jensen Ballerup OK 6 SV 154 1 2 83 2 01:09:23 (30) 71 00:40:30 (13) 83
Peter Hilbert Allerød OK 6 SV 134 1 2 74 2 01:20:33 (34) 60 00:49:29 (15) 74
Jesper David Jensen Anden/Ingenklub 6 SV 100 1 100 1 00:40:27 (1) 100    
Lasse August Helweg Allerød OK 6 SV 100 2 100 2     00:23:14 (2) 100
Kasper Ingerslev Ballerup OK 6 SV 99 1 99 1 00:41:53 (2) 99    
Theis Munktved Allerød OK 6 SV 98 1 98 1 00:42:07 (3) 98    
Oscar David Broman Allerød OK 6 SV 97 1 97 1 00:43:42 (4) 97    
Carsten Gemmer Hanghøj Ballerup OK 6 SV 97 2 97 2     00:26:22 (4) 97
Lasse Helweg Ballerup OK 6 SV 96 1 96 1 00:44:29 (7) 96    
Lars Hanghøj Ballerup OK 6 SV 96 2 96 2     00:27:02 (5) 96
Henrik Albahn Anden/Ingenklub 6 SV 95 2 95 2     00:28:50 (7) 95
Anders Marager Allerød OK 6 SV 94 1 94 1 00:46:16 (8) 94    
Mette Stub Anden/Ingenklub 6 SV 94 1 94 1 00:46:18 (9) 94    
Lars Munktved Allerød OK 6 SV 93 1 93 1 00:47:40 (10) 93    
Kim Clausen uden klub 6 SV 89 1 89 1 00:51:37 (12) 89    
Henrik Visborg Thune Kildeholm OK 6 SV 88 2 88 2     00:35:43 (11) 88
Ronnie Hjorth Ballerup OK 6 SV 87 1 87 1 00:53:00 (14) 87    
Martin Hjorth Ballerup OK 6 SV 87 1 87 1 00:53:02 (15) 87    
Jacob Spange Mortensen Anden/Ingenklub 6 SV 87 1 87 1 00:53:06 (16) 87    
Michael Møller Ballerup OK 6 SV 87 1 87 1 00:53:37 (17) 87    
Flemming Mæng Ballerup OK 6 SV 87 1 87 1 00:53:43 (18) 87    
Peter Nørgaard Ballerup OK 6 SV 87 2 87 2     00:36:46 (12) 87
Ole Lind Ballerup OK 6 SV 85 1 85 1 00:55:41 (20) 85    
Lars Caspersen Ballerup OK 6 SV 84 1 84 1 00:56:14 (21) 84    
Birgitte Eschen Skytthe Farum OK 6 SV 82 2 82 2     00:41:22 (14) 82
Benjamin Trudsøe Trock Anden/Ingenklub 6 SV 81 1 81 1 00:59:04 (22) 81    
Gregers Jørgensen Ballerup OK 6 SV 78 1 78 1 01:02:16 (23) 78    
Dorthe Munktved Allerød OK 6 SV 77 1 77 1 01:03:39 (24) 77    
Tore Jørgensen Kildeholm OK 6 SV 77 1 77 1 01:03:41 (25) 77    
Birgitte Birck Allerød OK 6 SV 76 1 76 1 01:04:49 (27) 76    
Maria Krog Schulz Ballerup OK 6 SV 75 1 75 1 01:05:01 (28) 75    
Anne Maarup Allerød OK 6 SV 72 1 72 1 01:08:01 (29) 72    
Kai Beck-Andersen Farum OK 6 SV 70 1 70 1 01:10:10 (31) 70    
Henrik Petersen Ballerup OK 6 SV 66 1 66 1 01:14:36 (32) 66    
Birger Andersen Ballerup OK 6 SV 63 1 63 1 01:17:47 (33) 63    

 

Nyt fra forbundet

Feed ikke fundet.

Klubhus

Egedal 

Egebjerghuse 27
2750 Ballerup 

 

Formand

Lars Hanghøj Petersen

 

Kasserer

Jørgen Skaarup

 

 

Webmaster

Flemming Mæng

 

 

Klubbens konto

Jyske Bank, Finansnetbanken, Reg. nr. 6610, Konto nr. 2608381