Resultat af Juleløbet 2016.

Dagens udfordring på de svære baner var 6 valgfrie poster i starten. Næsten alle deltagere på svære baner var i stand til at tælle til 6 valgfrie poster ;0).
På de andre baner gennemførte næsten alle i fin stil.

Jeg synes selv at løbet gik meget godt og at det var hyggeligt med sammenskudsjulefrokost bagefter for dem der havde tid. Der var rigeligt med mad og alle var flinke til at deltage i oprydning. En lille ekstra tak til postindsamlerne Torben, Morten og Gregers, til Tina og Carsten Ertbjerg for ris a la mande med kirsebærsovs til alle og mandelgave samt til Niels og Flemming for hjælp med løbsopsætning og tilmeldingsside på nettet.
En anden gang vil jeg være mere præcis med hensyn til starttidspunktet og starte løbet kl. 10:30 af hensyn til dem, som har andre planer for eftermiddagen. Desuden vil jeg sætte en max. tid, da postindsamlerne gerne skulle kunne nå at deltage i julefrokosten uden at de hurtige løbere bliver alt for brødflove. 
 Vh. banelægger Annette 

 

Resultater – Juleløb 2016

2016-11-26
Let (7 / 7) Tid Efter
1. Vilhelm Hørring Riegels Ballerup OK 45:46
  3:56 (3:56) 2:13 (6:09) 1:52 (8:01) 2:05 (10:06) 5:30 (15:36) 2:53 (18:29)
  2:35 (21:04) 3:51 (24:55) 2:56 (27:51) 1:39 (29:30) 2:15 (31:45) 1:35 (33:20)
  3:58 (37:18) 3:47 (41:05) 1:44 (42:49) 2:57 (45:46)
2. Mette Riegels 46:16 +0:30
  3:58 (3:58) 2:16 (6:14) 1:51 (8:05) 2:06 (10:11) 5:31 (15:42) 3:11 (18:53)
  2:28 (21:21) 3:40 (25:01) 2:56 (27:57) 1:44 (29:41) 1:56 (31:37) 1:47 (33:24)
  4:16 (37:40) 3:30 (41:10) 2:10 (43:20) 2:56 (46:16)
3. Sofie Ballerup OK 1:22:07 +36:21
  39:02 (39:02) 3:55 (42:57) 1:46 (44:43) 1:50 (46:33) 2:18 (48:51) 2:33 (51:24)
  3:59 (55:23) 5:45 (1:01:08) 2:25 (1:03:33) 1:41 (1:05:14) 2:58 (1:08:12) 1:39 (1:09:51)
  4:48 (1:14:39) 2:50 (1:17:29) 1:39 (1:19:08) 2:59 (1:22:07)
4. Annette Strandberg Jacobsen Ballerup OK 1:26:51 +41:05
  4:11 (4:11) 4:39 (8:50) 6:47 (15:37) 3:49 (19:26) 5:57 (25:23) 5:16 (30:39)
  4:54 (35:33) 8:32 (44:05) 3:47 (47:52) 2:30 (50:22) 3:58 (54:20) 3:09 (57:29)
  7:27 (1:04:56) 5:03 (1:09:59) 3:06 (1:13:05) 13:46 (1:26:51)
  Inge K. Kristoffersen Ballerup OK Fejlklip
  5:35 (5:35) 8:49 (14:24) 3:58 (18:22) 4:30 (22:52) 4:33 (27:25) 5:19 (32:44)
  8:56 (41:40) – (–) – (–) – (–) – (–) – (–)
  – (–) – (–) – (–) – (46:27)
  Lasses mor Fejlklip
  5:37 (5:37) 8:50 (14:27) 3:54 (18:21) 4:34 (22:55) 4:32 (27:27) 5:19 (32:46)
  8:52 (41:38) – (–) – (–) – (–) – (–) – (–)
  – (–) – (–) – (–) – (46:33)
  Carsten Ertbjerg Ballerup OK Udgået
  – (–) – (16:54) 7:08 (24:02) 2:19 (26:21) 4:15 (30:36) – (–)
  – (–) – (–) – (–) – (–) – (–) – (–)
  – (–) – (–) – (–)

– (–)

 

Mellemsvær (4 / 4) Tid Efter
1. Lasse Kvist Blendstrup Ballerup OK 46:20
  3:26 (3:26) 0:34 (4:00) 2:31 (6:31) 1:59 (8:30) 3:33 (12:03) 2:27 (14:30)
  2:18 (16:48) 1:52 (18:40) 3:31 (22:11) 1:55 (24:06) 2:53 (26:59) 2:27 (29:26)
  3:46 (33:12) 2:22 (35:34) 1:25 (36:59) 4:50 (41:49) 1:55 (43:44) 2:36 (46:20)
2. Tina Ertbjerg Ballerup OK 1:05:00 +18:40
  3:05 (3:05) 0:51 (3:56) 2:29 (6:25) 2:35 (9:00) 4:55 (13:55) 2:48 (16:43)
  3:00 (19:43) 3:13 (22:56) 5:00 (27:56) 3:03 (30:59) 3:17 (34:16) 3:59 (38:15)
  5:38 (43:53) 2:43 (46:36) 2:23 (48:59) 6:16 (55:15) 7:15 (1:02:30) 2:30 (1:05:00)
  Laura Saxtorph Schulz Ballerup OK Fejlklip
  3:27 (3:27) 0:43 (4:10) 2:02 (6:12) 2:08 (8:20) 4:50 (13:10) 2:41 (15:51)
  – (–) – (21:27) 5:59 (27:26) 2:58 (30:24) 3:56 (34:20) 3:01 (37:21)
  4:16 (41:37) 1:05 (42:42) 1:55 (44:37) 6:09 (50:46) 3:03 (53:49) 2:11 (56:00)
  Leif Kajberg OK73 Fejlklip
  6:06 (6:06) 0:45 (6:51) 3:11 (10:02) 3:28 (13:30) 5:16 (18:46) 3:26 (22:12)
  3:30 (25:42) 3:47 (29:29) 8:55 (38:24) 3:38 (42:02) 4:06 (46:08) 13:47 (59:55)
  4:27 (1:04:22) 2:03 (1:06:25) 2:36 (1:09:01) 12:38 (1:21:39) – (–)

– (1:22:41)

 

Svær kort (12 / 12) Tid Efter
1. Frank Rasmussen Ballerup OK 35:15
  21:47 (21:47) 2:41 (24:28) 2:20 (26:48) 3:19 (30:07) 3:24 (33:31) 1:44 (35:15)
2. Jørn Andreasen OK73 46:48 +11:33
  25:37 (25:37) 6:59 (32:36) 2:32 (35:08) 4:21 (39:29) 4:10 (43:39) 3:09 (46:48)
3. Kristen Bonnen Ballerup OK 49:19 +14:04
  31:45 (31:45) 2:24 (34:09) 3:43 (37:52) 4:38 (42:30) 3:48 (46:18) 3:01 (49:19)
4. Hanne Frost Ballerup OK 49:39 +14:24
  30:39 (30:39) 4:17 (34:56) 2:58 (37:54) 4:30 (42:24) 4:00 (46:24) 3:15 (49:39)
5. Govert Heede Ballerup OK 49:51 +14:36
  30:51 (30:51) 4:12 (35:03) 3:01 (38:04) 4:31 (42:35) 4:09 (46:44) 3:07 (49:51)
6. Cecilie Petersen Ballerup OK 49:58 +14:43
  32:54 (32:54) 2:16 (35:10) 3:09 (38:19) 4:46 (43:05) 4:07 (47:12) 2:46 (49:58)
7. Henrik Petersen Ballerup OK 50:03 +14:48
  32:58 (32:58) 2:16 (35:14) 3:10 (38:24) 4:32 (42:56) 4:27 (47:23) 2:40 (50:03)
8. Liselotte Andersen Ballerup OK 51:24 +16:09
  27:26 (27:26) 7:58 (35:24) 2:59 (38:23) 5:01 (43:24) 4:38 (48:02) 3:22 (51:24)
9. Bodil Mortensen Ballerup OK 59:29 +24:14
  31:24 (31:24) 10:10 (41:34) 4:34 (46:08) 5:26 (51:34) 4:00 (55:34) 3:55 (59:29)
10. Birte Langkilde Ballerup OK 1:16:26 +41:11
  36:47 (36:47) 11:30 (48:17) 7:23 (55:40) 9:15 (1:04:55) 6:47 (1:11:42) 4:44 (1:16:26)
  Mette Rich Ballerup OK Fejlklip
  – (–) – (32:09) 2:39 (34:48) – (–) – (–) – (40:42)
  Per Aaes Christoffersen Ballerup OK Fejlklip
  – (–) – (23:19) 2:17 (25:36) 4:22 (29:58) 4:11 (34:09)

1:53 (36:02)

 

Svær lang (10 / 10) Tid Efter
1. Gregers jørgensen Ballerup OK 49:18
  13:56 (13:56) 8:36 (22:32) 1:01 (23:33) 7:38 (31:11) 1:48 (32:59) 1:27 (34:26)
  6:22 (40:48) 2:08 (42:56) 1:53 (44:49) 2:37 (47:26) 1:52 (49:18)
2. Maria Krog Schulz Ballerup OK 57:35 +8:17
  18:50 (18:50) 9:26 (28:16) 1:15 (29:31) 8:58 (38:29) 1:53 (40:22) 1:31 (41:53)
  5:44 (47:37) 1:44 (49:21) 2:10 (51:31) 4:07 (55:38) 1:57 (57:35)
3. Karoline Saxtorph Schulz Ballerup OK 58:48 +9:30
  19:36 (19:36) 9:55 (29:31) 1:23 (30:54) 10:19 (41:13) 1:58 (43:11) 1:30 (44:41)
  5:28 (50:09) 2:07 (52:16) 1:59 (54:15) 2:55 (57:10) 1:38 (58:48)
4. Morten Ploug 1:06:45 +17:27
  26:03 (26:03) 11:26 (37:29) 1:18 (38:47) 9:09 (47:56) 2:08 (50:04) 1:41 (51:45)
  5:58 (57:43) 2:02 (59:45) 2:11 (1:01:56) 3:24 (1:05:20) 1:25 (1:06:45)
5. Torben Schorlemmer Ballerup OK 1:13:28 +24:10
  16:47 (16:47) 12:36 (29:23) 7:42 (37:05) 13:53 (50:58) 2:34 (53:32) 2:07 (55:39)
  6:45 (1:02:24) 2:18 (1:04:42) 2:44 (1:07:26) 3:40 (1:11:06) 2:22 (1:13:28)
6. Gitte Grauert Ballerup OK 1:19:39 +30:21
  26:17 (26:17) 11:26 (37:43) 1:32 (39:15) 14:06 (53:21) 3:20 (56:41) 2:14 (58:55)
  7:45 (1:06:40) 2:45 (1:09:25) 2:58 (1:12:23) 4:51 (1:17:14) 2:25 (1:19:39)
  Flemming Vejen Ballerup OK Fejlklip
  – (–) – (–) – (–) – (–) – (–) – (–)
  – (1:06:35) 2:34 (1:09:09) 2:13 (1:11:22) 6:21 (1:17:43) 2:33 (1:20:16)
  Helle M. Frederiksen Ballerup OK Fejlklip
  – (–) – (34:47) 3:02 (37:49) 12:55 (50:44) 8:05 (58:49) 3:29 (1:02:18)
  8:47 (1:11:05) 2:34 (1:13:39) 2:52 (1:16:31) 9:14 (1:25:45) 4:59 (1:30:44)
  Jan Kristoffersen Ballerup OK Fejlklip
  – (–) – (29:33) 1:27 (31:00) 10:50 (41:50) 2:23 (44:13) 1:47 (46:00)
  8:30 (54:30) 3:09 (57:39) 2:08 (59:47) 5:34 (1:05:21) 1:31 (1:06:52)
  Peter Nørgaard Ballerup OK Fejlklip
  – (–) – (26:44) 1:21 (28:05) 8:22 (36:27) 2:11 (38:38) 1:29 (40:07)
  5:43 (45:50) 2:31 (48:21) 1:59 (50:20) 12:19 (1:02:39) 2:44 (1:05:23)

Klubhus

Egedal 

Egebjerghuse 27
2750 Ballerup 

 

Formand

Lars Hanghøj Petersen

 

Kasserer

Jørgen Skaarup

 

 

Webmaster

Flemming Mæng

 

 

Klubbens konto

Jyske Bank, Finansnetbanken, Reg. nr. 6610, Konto nr. 2608381